מה ציפיות השכר שלך? איך להעריך את השווי שלכם בעולם העבודה

הפוסט נכתב על ידי רועי טלמון

מגייס ראשי בחברת MSN. בעל וותק של 10 שנים בגיוס עובדים לעולם ההיי-טק והתוכנה.

כשאתם מחפשים עבודה או מעוניינים לבקש העלאת שכר חשוב שתדעו מהן ציפיות השכר הריאליות בתחום שבו אתם עובדים. רמת השכר משתנה על פי המיומנויות והניסיון שאתם יכולים להביא לשולחן, ולכן לפני שאתם פונים לחיפוש עבודה או לבקשת העלאה בשכר חשוב שתדעו מהו הערך שאתם  באופן ספציפי מביאים לחברה. במאמר שלפניכם תבינו איך לבחון את הערך הייחודי שלכם ואיך להנכיח אותו במשא ומתן על השכר ועל תנאי העבודה.

מה ציפיות השכר שלך? איך להעריך את השווי שלכם בעולם העבודה

בעולם העבודה, המושג 'ערך' מתייחס לערך שאדם מביא לארגון או לחברה על סמך כישוריו, הניסיון והמומחיות שלו. 'ערך' הוא שם כולל לתרומה יכולות אלו תורמים להשגת מטרות ויעדי החברה. הבנת הערך שלכם היא חיונית בעת קביעת ציפיות השכר שלכם, מכיוון שהיא מאפשרת לכם להעריך במדויק את תרומתכם הפוטנציאלית לחברה וכך תוכלו להעלות את התועלת שלכם בראיונות עבודה. ולהעביר את הערך שאתם מביאים לשולחן.

כדי לקבוע את הערך שלכם, חיוני לקחת בחשבון גורמים שונים. ראשית, העריכו את הכישורים והיכולות שלכם. קחו בחשבון את הרקע החינוכי שלכם, הסמכות וכל הכשרה מיוחדת שהשלמתם. גורמים אלו תורמים לערככם ויכולים להצדיק ציפיות שכר גבוהות יותר.

בנוסף, העריכו את הניסיון שלכם בתחום. מספר השנים שעבדתם בענף שלכם ורמת האחריות שהחזקתם בה יכולים להשפיע באופן משמעותי על הערך שלכם. מעסיקים מעריכים פעמים רבות מועמדים בעלי ניסיון רב שכן הם מביאים שפע של ידע ומומחיות לארגון.

יתר על כן, בחנו את הביקוש לכישורים שלכם בשוק העבודה. תעשיות ותפקידים שיש להם ביקוש גבוה נוטים להציע משכורות גבוהות יותר שכן מעסיקים מתחרים על משיכת ושימור כישרונות מובילים. חקרו מגמות שוק ודוחות שוק העבודה כדי לקבל תובנה לגבי הביקוש הנוכחי לכישורים שלכם ולמשכורות הממוצעות המוצעות.

גם שיקולים גיאוגרפיים משחקים תפקיד בקביעת הערך שלכם. המשכורות יכולות להשתנות באופן משמעותי בהתאם ליוקר המחיה במקום מסוים. קחו בחשבון את שוק העבודה המקומי, תקני התעשייה וטווח השכר הממוצע עבור תפקידים דומים באזור שלכם.

לבסוף, העריכו את ההשפעה של התפקיד והתעשייה שלכם. תפקידים וענפים מסוימים ידועים בכך שהם מציעים משכורות גבוהות יותר בשל חשיבותם האסטרטגית או רמת האחריות שכרוכים בהם. העריכו את התועלת שהתפקיד שלכם מביא לארגון ואת הביצועים הפיננסיים הכוללים של התעשייה כדי לקבוע את הערך שלכם.

תפקידם של מיומנויות וניסיון בהערכת שווי

מיומנויות וניסיון הם גורמים בסיסיים בהערכת ערכו של אדם במקום העבודה. שני האלמנטים הללו הולכים יד ביד כדי לקבוע את הערך והמומחיות שאדם מביא לתפקידו.
מיומנויות מקיפות את היכולות והידע הספציפיים שיש לאדם, בין אם הם טכניים, אנליטיים או בין אישיים.
קבוצה מגוונת של מיומנויות רלוונטיות לתחום שלכם מעלה את הערך שלכם מכיוון שהיא מאפשרת לכם לתרום ביעילות להיבטים שונים של העבודה. יתרה מכך, רמת הבקיאות והשליטה שיש לכם במיומנויות אלה משפרת עוד יותר את הערך שלכם.

ניסיון, לעומת זאת, מתייחס ליישום מעשי של מיומנויות בתרחישים בעולם האמיתי. ככל שיש לכם יותר ניסיון בתעשייה או בתפקיד הספציפי שלכם, כך אתם הופכים לבעלי ערך רב יותר למעסיקים פוטנציאליים.
הניסיון מוכיח את יכולתכם להתמודד עם אתגרים, לקבל החלטות מושכלות ולהסתגל למצבים שונים.
זה גם מסמל את ההיכרות שלכם עם נורמות התעשייה, שיטות עבודה מומלצות ומלכודות פוטנציאליות.

כאשר אתם בוחנים את הערך שלכם, חשוב לשקול לא רק את הכישורים שיש לכם אלא גם את העומק והרוחב של הניסיון שלכם. שילוב של שניהם יכול להשפיע באופן משמעותי על ציפיות השכר שלכם.
לעתים קרובות מעסיקים מחפשים מועמדים שיוכלו להיכנס לעבודה ולהוסיף ערך מיידי לארגון שלהם.
על ידי הצגת מערך מיומנויות חזק וניסיון רלוונטי, אתם יכולים למצב את עצמכם כנכס ששווה להשקיע בו.
יתר על כן, פיתוח ושדרוג מתמיד של הכישורים שלכם וצבירת חוויות חדשות יכולים לעזור לכם להישאר תחרותיים ולהגדיל את הערך שלכם בעולם העבודה המתפתח ללא הרף.

איזה תפקיד ממלא שוק העבודה

לשוק העבודה תפקיד מכריע בקביעת ציפיות השכר והערכת השווי בעולם העבודה. הוא מקיף את דינמיקת ההיצע והביקוש של שוק העבודה, ומשפיע ישירות על חבילות התגמול המוצעות לעובדים.

היצע וביקוש שוק העבודה פועל על פי עקרונות ההיצע והביקוש. כאשר יש ביקוש גבוה למערך מיומנויות או מומחיות מסוימת, לאנשים בעלי כישורים אלה יש יותר מינוף במשא ומתן על המשכורות שלהם. מצד שני, כאשר היצע המועמדים המתאימים עולה על הביקוש, למעסיקים עשוי להיות כוח מיקוח רב יותר, מה שיכול להשפיע על ציפיות השכר. הבנת דינמיקת ההיצע והביקוש של התחום שלכם יכולה לעזור לכם להעריך את הערך שלכם בצורה מדויקת יותר.

מגמות בתעשייה ותעריפי שוק לתעשיות שונות יש שיעורי שוק שונים עבור משכורות המבוססות על גורמים כמו ביקוש, תחרות ומחסור במיומנויות. חיוני לחקור ולהישאר מעודכנים במגמות האחרונות בתעשייה ובמחירי השוק עבור תפקידכם. ידע זה מאפשר לכם להתאים את ציפיות השכר שלכם לסטנדרטים הרווחים ולהבין כיצד הערך שלכם משתווה לאחרים בתפקידים דומים.

תנאים כלכליים שוק העבודה מושפע מתנאים כלכליים כלליים כמו אינפלציה, צמיחה כלכלית ויציבות השוק. בתקופות של שפל כלכלי או מיתון, מעסיקים עשויים להיות זהירים יותר בהחלטות הגיוס והתגמול שלהם, מה שעלול להשפיע על ציפיות השכר. לעומת זאת, בתקופות של צמיחה כלכלית ושגשוג, חברות עשויות להיות מוכנות יותר להציע משכורות תחרותיות כדי למשוך ולשמר כישרונות מובילים. חשוב לקחת בחשבון את ההקשר הכלכלי הרחב יותר בעת הערכת הערך שלכם בשוק העבודה.

ציפיות שכר

שיקולים גיאוגרפיים

בעת קביעת ציפיות השכר, חשוב לקחת בחשבון את המיקום הגיאוגרפי בו תעבדו. למיקום יכולה להיות השפעה משמעותית על יוקר המחיה ועל תעריפי השכר הנהוגים.

  • יוקר המחיה: לאזורים וערים שונות יש עלויות מחיה משתנות. הוצאות כמו דיור, תחבורה ומצרכים יכולות להיות שונות באופן משמעותי ממקום אחד למשנהו. חשוב לחקור ולהבין את יוקר המחיה באזור בו נמצאת העבודה. התאמת ציפיות השכר שלכם על פי יוקר המחיה מבטיחה שתוכל לשמור על רמת חיים נוחה במיקום הספציפי הזה.
  • תעריפי שכר מקומיים: לכל אזור גיאוגרפי יש שיעורי שכר משלו, המושפעים מגורמים כמו כלכלה מקומית, ריכוז ענף ותחרות על כישרונות. חשוב לחקור ולהשוות את השכר הממוצע לתפקידכם במקום הספציפי. מידע זה עוזר לכם להגדיר ציפיות שכר ריאליות התואמות את תעריפי השכר המקומיים.
  • חבילות פיצויים: בנוסף לשכר הבסיס, חבילות התגמול עשויות להשתנות בהתאם למיקום. אזורים מסוימים עשויים להציע הטבות נוספות כגון קצבאות דיור, התאמות יוקר המחיה או סובסידיות תחבורה. הבנת נוהלי הפיצויים בתחום יכולה לעזור לכם להעריך את הערך הכולל של החבילה ולהתאים את ציפיות השכר שלכם בהתאם.
  • תנאי שוק העבודה: תנאי שוק העבודה יכולים להשתנות גם לפי מיקום. תחומים מסוימים עשויים להיות בעלי ביקוש גבוה יותר לכישורים מסוימים, מה שמוביל למשכורות גבוהות יותר והצעות עבודה תחרותיות יותר. לעומת זאת, באזורים עם אפשרויות עבודה מוגבלות, ציפיות השכר עשויות להיות נמוכות יותר. התחשבות בתנאי שוק העבודה במיקום שאליו אתם מכוונים יכול לספק תובנות לגבי התחרותיות וטווחי השכר הפוטנציאליים.
  • שיקולי רילוקיישן: אם אתם שוקלים לעבור למקום עבודה, חיוני לקחת בחשבון את העלויות הכרוכות במעבר למקום חדש. הוצאות רילוקיישן, כגון עלויות מעבר, דיור זמני והסתגלות לסביבה חדשה, יכולות להשפיע על מצבכם הכלכלי הכולל. הערכת ההשלכות הפיננסיות הפוטנציאליות של רילוקיישן תעזור לכם לקבוע את ציפיות השכר שלכם בצורה יעילה יותר.

הערכת השפעת התפקיד והתעשייה שלכם

בעת קביעת ציפיות השכר שלכם, חשוב להעריך את ההשפעה של תפקידכם והענף בו אתם עובדים. לתפקידים ולענפים שונים יש רמות שונות של ביקוש וערך, מה שיכול להשפיע על טווח השכר שאתם יכולים לצפות.

ראשית, בדקו את רמת האחריות וההשפעה שיש לתפקיד שלכם בארגון. תפקידים הכרוכים ברמות גבוהות יותר של קבלת החלטות, מנהיגות ותכנון אסטרטגי מזמנים לרוב משכורות גבוהות יותר. מצד שני, לתפקידים ברמת התחלה או תפקידים זוטרים עשויות להיות ציפיות שכר נמוכות יותר בשל הניסיון המצומצם והיקף האחריות שלהם.

בנוסף, הענף בו אתם עובדים יכול גם להשפיע באופן משמעותי על ציפיות השכר. חלק מהענפים, כמו טכנולוגיה או פיננסים, ידועים בכך שהם מציעים משכורות גבוהות יותר בשל הביקוש למיומנויות מיוחדות והאופי התחרותי של המגזר. לענפים אחרים, כגון מלכ"ר או חינוך, תקציבים מוגבלים יותר ולכן מציעים טווחי שכר נמוכים יותר.

חשוב לחקור ולהבין את ערך השוק של התפקיד שלכם בתעשייה שלכם. עיינו בסקרי שכר, פרסומי משרות ומשאבים בתעשייה כדי להבין טוב יותר את טווחי השכר האופייניים לתפקידים דומים. זה יעזור לכם להגדיר ציפיות שכר ריאליות שמתאימות למגמות השוק הנוכחיות.

יתר על כן, שימו לב לפוטנציאל הצמיחה ומהם הסיכויים העתידיים של התעשייה שלכם. תעשיות שחוות צמיחה מהירה או תעשיות עם ביקוש גבוה עשויות להציע סיכויי שכר טובים יותר מכיוון שחברות מתחרות על כישרונות מובילים. הישארו מעודכנים לגבי מגמות בתעשייה, התקדמות טכנולוגית ותנאי שוק כדי להעריך את הפוטנציאל לטווח ארוך לצמיחת שכר בענף שלכם.

האם יש חשיבות לגודל החברה

בעת קביעת ציפיות השכר שלכם, חשוב לקחת בחשבון את גודל החברה אליה אתם פונים או עובדים בה כעת. לגודל החברה יכולה להיות השפעה משמעותית על טווחי השכר וחבילות התגמול.

ראשית, לחברות גדולות יותר יש יותר משאבים ותקציב גדול יותר המוקצה למשכורות עובדים. ייתכן שהם יוכלו להציע משכורות גבוהות יותר וחבילות הטבות מקיפות יותר בהשוואה לארגונים קטנים יותר. הסיבה לכך היא שלחברות אלו יש בדרך כלל יכולת גדולה יותר לייצר הכנסות ולהשקיע בעובדים שלהן.

בנוסף, לחברות גדולות יש לרוב סולמות שכר מובנים יותר ומסלולי התקדמות קריירה ברורים. המשמעות היא שעשויים להיות טווחי שכר מוגדרים יותר עבור כל רמה או תפקיד בתוך הארגון. זה יכול לספק הבנה ברורה יותר של ציפיות השכר עבור התפקיד שלכם ואת הפוטנציאל לצמיחה וקידום.

מצד שני, לחברות קטנות יותר עשויה להיות גמישות רבה יותר בחבילות התגמול שלהן. הם עשויים להציע הטבות אחרות כגון הון עצמי או הסדרי חלוקת רווחים, שיכולים לפצות על שכר בסיס נמוך יותר. חברות קטנות יותר עשויות גם לספק הזדמנויות לנראות ואחריות רבה יותר, מה שיאפשר לכם לצבור ניסיון וכישורים יקרי ערך שיכולים לשפר את פוטנציאל ההשתכרות העתידי שלכם.

יתר על כן, גודל החברה יכול להשפיע גם על סביבת העבודה והתרבות. לחברות גדולות יותר עשויות להיות מבנים ותהליכים רשמיים יותר, בעוד שחברות קטנות יותר עשויות להציע אווירה יזמית ושיתופית יותר. התחשבות בסביבת העבודה המועדפת עליכם חשובה בעת הערכת השווי והציפיות לשכר עבור חברה מסוימת.

דעו את הערך שלכם, ואז תבקשו את זה- כיצד למסור את ציפיות השכר שלכם

כשזה מגיע להעלאת ציפיות השכר שלכם, חשוב שתהיה לכם הבנה ברורה לגבי הערך שלכם בשוק העבודה. התחילו בביצוע מחקר מעמיק על סטנדרטים בתעשייה וטווחי שכר עבור תפקידים דומים. זה יספק לכם אמת מידה להעריך את הערך שלכם ולנהל משא ומתן יעיל.

בנוסף למחקר בתעשייה, העריכו את הכישורים, המיומנויות והניסיון שלכם. קחו בחשבון את ההשכלה שלכם, ההסמכות, שנות הניסיון שלכם וכל ידע מיוחד שאתם מביאים לשולחן. הערכה עצמית זו תעזור לכם לקבוע את הצעת הערך הייחודית שלכם ולהצדיק את ציפיות השכר שלכם.

ברגע שיש לכם הבנה מוצקה של הערך שלכם, חשוב לתקשר אותו בביטחון ובמקצועיות. במהלך דיוני שכר, הדגישו את ההישגים והתרומות העיקריות שלכם כדי להוכיח את הערך שלכם לארגון. היו מוכנים לספק דוגמאות ספציפיות לאופן שבו הכישורים והניסיון שלכם מתאימים לדרישות התפקיד.

כאשר דנים בציפיות השכר, רצוי לספק טווח ולא מספר ספציפי. זה מאפשר גמישות ומשא ומתן. היו מציאותיים בציפיות שלכם, תוך התחשבות בגורמים כמו תקציב החברה והאקלים הכלכלי הכולל.

שימו לב גם לחבילת התגמול המלאה, כולל הטבות, בונוסים והזדמנויות צמיחה, כאשר אתם מדברים על ציפיות השכר. זה מוכיח שאתם נוקטים בגישה הוליסטית לקריירה שלכם ולא מתמקדים רק במשכורת החודשית.

לבסוף, שמרו על טון מקצועי ומכבד במהלך משא ומתן על שכר. תהיו פתוחים למשוב בונה והיו מוכנים לנהל משא ומתן לפי היגיון. חשוב למצוא איזון בין הגנה על הערך שלכם לבין גמישות כדי להגיע להסכם מועיל הדדי.