האם כדאי לגייס עובדים בעזרת חברות השמה?

הפוסט נכתב על ידי רועי טלמון

מגייס ראשי בחברת MSN. בעל וותק של 10 שנים בגיוס עובדים לעולם ההיי-טק והתוכנה.

אחת השאלות ששואלים את עצמם לא מעט מעסיקים, האם נכון להם לגייס עובדים דרך חברות השמה או שמא, מוטב להם לחפש אתרי אינטרנט, לפרסם מודעות ולגייס עובדים באופן עצמאי.

חברות השמה

כפי שנוכל לראות מיד, יש תשובות לכאן ולכאן בהיבט זה. אנחנו יכולים למצוא לא מעט סיבות, מדוע גיוס עובדים דרך חברות השמה יכול להצליח, יכול לעזור לבית העסק ובוודאי להקל עליו בתהליך הגיוס, לעומת זאת, אנחנו יכולים למצוא היום כלים לצורך פרסום מודעות דרושים, אשר יקלו במובנים רבים על התהליך ויאפשרו להם לגייס עובדים גם בלי להזדקק לשירותן של חברות השמה.

לפני שאנחנו נענה על השאלה, האם כדאי לגייס עובדים בעזרת חברות השמה, חשוב להדגיש כאן, שכל בעל עסק, כל בעל מקצוע, צריך לשאול את עצמו מה הוא מחפש, מה הוא צריך. ברגע שיודעים לאפיין את העסק באופן כללי בכל הקשור לגיוס עובדים וברגע שיודעים לאפיין את הצרכים שלו, אז הרבה יותר קל להחליט, האם כדאי לפנות אל חברות השמה או שמוטב לעשות את זה לבד, באופן עצמאי.

עוד נקודה שחשוב להדגיש היא, כיצד אנחנו רוצים לנהל את התהליך מבחינה כלכלית, מבחינה כספית. מן הסתם, גיוס דרך חברות השמה עולה לנו כסף, לעומת זאת גיוס דרך מודעות פרסום באופן עצמאי, יכול לעלות לנו זמן וגם כסף במובנים מסוימים. לכן, אנחנו צריכים להחליט מה נכון עבורנו, מה עדיף לנו מבחינה כלכלית.

איך זה עובד עם חברות השמה

הרעיון הוא מאוד פשוט. אנחנו פונים אל חברת השמה בבקשה לעזור לנו בגיוס עובדים, על פי מאפיינים מסוימים שאנחנו מבקשים. בין אם זה על פי התפקיד, בין אם זה על פי הדרישות שלנו ועוד.

חברות ההשמה דואגות לפרסם מודעות, דואגות להזמין מועמדים לראיונות, לראיין, לעיתים אפילו לערוך להם מבחנים מיוחדים, ובסופו של דבר, הן מבצעות עבורנו את כל הסינון, לפני שהן מפנות את המועמדים המובילים אלינו, ואנחנו נחליט מי מתאים לנו ומי פחות.

חשוב להדגיש, ההחלטה הסופית היא שלנו ומן הסתם, אנחנו גם מחליטים על התנאים, מבחינת שכר או היבטים אחרים.

יתרונות וחסרונות של עבודה עם חברות השמה

יתרונות – כפי שנוכל לראות מיד יש מספר יתרונות בעבודה מול חברות השמה.

ראשית, זה חוסך לנו הרבה מאוד זמן. במקום להתעסק בפרסום מודעות, מענה לכל פנייה, ראיונות לאינספור מועמדים וכדומה, הכל מתבצע דרך חברת השמה.

שנית, מדובר בחברות מקצועיות שמעסיקות אנשים שמתמחים בגיוס עובדים ויכולות לבצע את כל התהליך עבורנו.

שלישית, אנחנו מקבלים את המועמדים הטובים ביותר. אין דבר טוב מזה. כך כל התהליך נחסך מאיתנו.

חסרונות – לתהליך של עבודה מול חברות השמה, יש גם חסרונות מסוימים.

ראשית, אין לנו שליטה על כל התהליך, יכול להיות שבזמן שהוא נערך, חברת ההשמה מפספסת עובד אחד או שניים שיכולים להתאים לנו.

שנית, אומנם התהליך נעשה באופן מקצועי ויש לנו אפשרות להתרשם מהמועמד בסוף התהליך, אך זה לא תמיד מספיק, יכול להיות שאם ניפגש איתו יותר מפעם אחת בשלבים שונים, נוכל להתרשם ממנו יותר.