בדיקת רקע של מועמד לעבודה – כך נהיה בטוחים יותר בבחירת המועמד לתפקיד

הפוסט נכתב על ידי רועי טלמון

מגייס ראשי בחברת MSN. בעל וותק של 10 שנים בגיוס עובדים לעולם ההיי-טק והתוכנה.

במהלך השנים, אנחנו יכולים לראות שיותר ויותר מקומות עבודה לא מוכנים להסתמך אך ורק על קורות חיים שמועמדים שולחים אליהם או על ראיונות עבודה שהם מבצעים איתם. לכן, הם מעסיקים גורמים שונים שיבצעו בדיקות רקע על המועמדים השונים בטרם הם מחליטים את מי לשכור.

בדיקת רקע

בדיקות רקע הן לא דבר חדש. ארגוני ביטחון נוהגים מאז ומתמיד לעשות בדיקות רקע על מועמדים לגיוס, בוודאי על מועמדים לתפקידים בעלי חשיבות משמעותית. עם השנים, מסיבות שאנחנו נציג בהמשך, גם עסקים בסדרי גודל שונים החלו לעשות בדיקות רקע, זאת במקביל, כאמור, לתהליך של בדיקת קורות חיים או לבניית בסיס שאלות בראיון עבודה אשר יכולות לספק מידע רב על המועמדים מהיבטים שונים.

בדיקת רקע יכולה להתבצע בדרכים שונות. בדרך כלל, היא מתבצעת על ידי גורם חיצוני, בין אם מדובר בחברת השמה שאחראית על התהליכים הראשוניים של גיוס העובדים ובין אם מדובר על משרד חקירות או גורמים דומים, שיכולים לספק גם את הניסיון וגם את הכלים ההכרחיים לשם כך. המטרה היא שהבדיקה תספק לנו את כל הכלים ההכרחיים, על מנת שנוכל לדעת בוודאות, האם משתלם להעסיק את העובד, האם יש איזה משהו בעברו שיכול לפגוע בנו, האם יש דברים שהוא לא מגלה לנו ועוד.

מדוע נכון לעשות בדיקות רקע

אפשר להתייחס לנקודה הזאת מכמה זוויות.

זווית אחת, אם אנחנו מבקשים להעסיק עובד מסוים, זכותנו המלאה לדעת עליו הכל. זכותנו המלאה לדעת האם הוא מתאים לנו במאה אחוז. אין טעם להעסיק עובד, ולגלות בשלב מסוים שהמידע שהוא סיפק לנו איננו נכון או איננו מלא. לכן יש לנו את הזכות המלאה לבצע בדיקות רקע אודותיו.

זווית שנייה, כשאנחנו מגייסים עובד מסוים, אנחנו משקיעים בו זמן, משקיעים בו כסף. תהליך הגיוס עצמו עולה זמן וכסף, אך גם תהליך ההכשרה לאחר מכן עולה הרבה מאוד כסף וזמן עבורנו. לכן, אנחנו לא יכולים להתפשר, אנחנו לא יכולים לוותר על בדיקות רקע.

זווית שלישית, יש מקרים בהם אנחנו מבקשים לגייס עובדים לתפקידים מאוד ייחודים, סודיים, תפקידים בעלי משמעות. אנחנו לא יכולים לגייס כל אחד. לכן, אנחנו חייבים לבצע בדיקות כאלה, אחרת אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בבעיה קשה, אם חס וחלילה מתגלה שיש חורים שחורים או דברים בעבר של העובד.

זווית רביעית היא, במקרים רבים עסקים בוחרים לעשות בדיקות רקע על מועמדים עוד לפני שהם פנו אליהם. למשל, אם אנחנו רוצים לגייס אדם מסוים לתפקיד ניהול, אז נעשה בדיקות רקע ואם יתברר שהוא מתאים, אז נפנה אליו בעצמנו.

צריך לזכור, אם לא נעשה בדיקות רקע ונגייס עובד לא מתאים, יהיה הרבה יותר קשה ויקר לפטר אותו לאחר מכן.