כשאדם רוצה להתמודד על משרה פנויה, הוא שולח למעסיק הפוטנציאלי את קורות החיים שלו. קורות החיים הם מסמך המכיל פרטים ביוגרפיים ומידע על הכישורים והניסיון התעסוקתי הקודם של אותו אדם. כמעסיקים המחפשים עובדים נידרש לקרוא עשרות – ובמקרה הגרוע מאות ואלפי – קורות חיים של מועמדים למשרה, ולבחור מביניהם את מי להזמין לראיון עבודה.

איך כותבים קורות חיים?

ברשת האינטרנט יש שלל טיפים ומדריכים לכתיבת קורות חיים, וכן תבניות מוכנות מראש ואף שירותים מיוחדים ומומחים לכתיבה ושיפור של קורות חיים. כמעסיקים, עלינו לדעת כיצד לסרוק במהירות את קורות החיים של המועמד כדי שנוכל למיין כמה שיותר עובדים בזמן הקצר ביותר. ניסיון בתחום משחק תפקיד מכריע, וקריאה של מאות קבצי קורות חיים תחדד את הבנתנו וכושר השיפוט שלנו תוך כדי מיון העובד. ההמלצות לכתיבת קורות חיים כוללות כמעט תמיד את ההמלצה לשמור על המסמכים קצרים ככל הניתן (בדרך כלל מועמדים מתבקשים לכתוב דף אחד בלבד). אתרי ייעוץ ממליצים גם להוסיף מכתב מקדים לקובץ קורות החיים ובו פנייה אישית יותר למעסיק הפוטנציאלי.

מתי נפסול?

מומלץ לנסח מראש קריטריונים קשיחים שבלעדיהם המועמד לא יוזמן בשום אופן לראיון, אך כמובן להקפיד כי קריטריונים אלה עומדים במבחן החוק (חוק שוויון הזדמנויות בעבודה). קריטריון אחד כזה יכול להיות עמידה בדרישות המקצועיות שפורטו במודעת הדרושים. למשל, אם אנחנו מחפשים עורך דין או רואה חשבון שכיר לעסק, לא נזמין לראיון עבודה אדם שאין לו הסמכה ורישיון לעסוק במקצוע, גם אם יש לו עבר תעסוקתי עשיר בתחום. אסור לנו, למשל, לפסול מועמדים בגלל גילם, מראם החיצוני ומינם. אם כן, כשנעבור על כמות של קורות חיים נסנן תחילה את האנשים שאינם מתאימים לדרישות שפירטנו במודעת הדרושים, ולאחר מכן נעבור שוב על קורות החיים וננסה לדרג אותם לפי מידת ההתרשמות שלנו מנתוני העובד.

מידת הקריאות, האורך, ידיעת השפה, וכושר השיפוט של המועמד ישתקפו מדף קורות החיים שלו או שלה. קורות חיים מבולגנים יעידו על אדם מבולגן, קורות חיים עם שגיאות כתיב יעידו על אדם שאינו שולט בשפה, והכנסת עבודות לא רלוונטיות בעליל, כמו ניסיון תעסוקתי בעבודות זמניות אחרי השירות הצבאי, יעידו על כושר שיפוט לקוי בעת כתיבת קורות החיים. לפני שנפסול מועמד בגלל שגיאות וטעויות בקובץ קורות החיים, עלינו להחליט האם המשרה העומדת על הפרק דורשת את התכונות שנראות כלוקות בחסר אצל המועמד מהתרשמות ממבנה קורות החיים שכתב. בעוד שלא נרצה להעסיק מנהל\ת משרד שאינו או אינה יודעת לאיית או סובלת מחוסר סדר, משרות אחרות אינן דורשות את שני הכישורים הספציפיים הנ"ל. לכן עלינו להיות עירניים, אך לא נוקדניים, כאשר אנו פוסלים מועמד על בסיס שגיאות בקורות החיים.

טיפים למיון

ההמלצה היא להזמין לראיונות את המועמדים הטובים ביותר לאחר סקירת קורות החיים, אך לא לפסול על הסף את אלה שכמעט והגיעו לנבחרת המנצחת. לעתים נדרש יותר מסבב ראיונות אחד כדי למצוא עובד מתאים, וחשוב גם לזכור כי המועמד עצמו עשוי לסרב למשרה לאחר שבא והתראיין והתרשם מהחברה ואנשיה, ולכן כדאי לשמור אופציות נוספות במידה ונידרש לערוך יום נוסף של ראיונות. כמו כן, במידה ונשים לב לאדם שאינו מתאים לחלוטין למשרה אך עדיין מרשים אותנו מסיבה כזו או אחרת, ייתכן ונהיה מעוניינים להזמינו לראיון לאחר שנכשלנו במציאת עובד מתאים בסבב הראשון.

 

אתר נוסף שיוכל לסייע בתחום : איך לכתוב קורות חיים